دسته بندی ها :
2 10
اعلام نتایج در اسفند
:: به گزارش خبرنگار موسیقی فارس , حوزه هنری خراسان رضوی برای اولین بار جشنواره «چله سرود انقلاب» را راه اندازی کرده و به مناسبت فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و با هدف احیای سرود مردمی , از همه گروه های سرود و همخوان حرفه ای , مسجدی و دانش آموزی در سراسر کشور , جهت اجرای سرود دعوت کرده است - اعلام نتایج در اسفند ماه
بازدید : 184 نفر

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس , حوزه هنری خراسان رضوی برای اولین بار جشنواره «چله سرود انقلاب» را راه اندازی کرده و به مناسبت فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و با هدف احیای سرود مردمی , از همه گروه های سرود و همخوان حرفه ای , مسجدی و دانش آموزی در سراسر کشور , جهت اجرای سرود دعوت کرده است. مهلت ارسال اثر تا ۳۰ بهمن است و نتایج هم قرار است در تاریخ ۵ اسفند اعلام شوند.

محمد گلیریز خواننده سرودهای ماندگار انقلابی درخصوص این جشنواره می گوید: اقدامی که تحت عنوان فراخوان «سرود چله انقلاب» از مشهد آغاز شده در شرایط حال حاضر بسیار اثر گذار خواهد بود. گروه های سرود زیادی در سراسر کشور وجود دارند که بنا به دلایل متعدد , انگیزه لازم برای تولید اثر و فعالیت را ندارند و این گونه جشنواره ها می تواند زمینه فعالیت موثر آن ها را فراهم کند. جامعه ما در معرض شدیدترین هجمه های فرهنگی از سمت غرب است. تبلیغات و تولیدات رسانه ای دشمن به شدت زیاد بوده و در این میان متاسفانه برخی از مدیران فرهنگی به این نتیجه رسیده اند که برای جذب مخاطب بیشتر با رسانه های غربی هم نوا شوند.

وی بیان کرد: تفکر موازنه فرهنگی با جریان رسانه ای غرب در بین بسیاری از مسئولان ما رسوخ کرده است. برخی به این نتیجه رسیده اند که در عرصه موسیقی همان مسیری را طی کنیم که رسانه های غربی به ما تحمیل کرده اند و امروز میبینیم که برخی تولیدات موسیقایی ما به صورت رقیق کپی برداری از موسیقی مبتذل غربی است.

گلریز ادامه داد: انعکاس فعالیت های «سرود چله انقلاب» بسیار مهم است. فعالیت هنری ارزشمندی بشکل سرود توسط مردم برای مردم اجرا میگردد متاسفانه جایگاه فعالیت های مردمی در رسانه های ما به درستی تعریف نشده است. سرودهای ماندگار خاطره مشترک نسل ها را می سازد. اگر ما آثار فاخر و ماندگار با مضامین فرهنگ خودمان تولید نکنیم , موسیقی های مبتذل غربی جای آن را می گیرد و ماندگار میگردد

خواننده سرود ماندگار «صبح پیروزی» افزود: برای ایجاد نسل جدید از هنرمندان باید فعالیت آموزشی در زمینه های هنری را از پایگاه های مردمی و در سنین پایین آغاز کنیم. قبلا در مدارس درسی تحت عنوان سرود وجود داشته و دانش آموزان سرودهای ملی و مذهبی را آموزش می دیدند اما متاسفانه این درس حذف شده است. علاوه بر مدارس , مساجد نیز یکی از پایگاه های مهم مردمی میباشد که جوانان و نوجوانان نیز در آن حضور دارند. فعالیت های هدفمند نظیر «سرود چله انقلاب» علاوه بر ایجاد انگیزه در هنرمندان مسجدی جهت فعالیت را نیز برای آن ها مشخص میکند و در صورت تداوم این رویداد فرهنگی در سالیان آینده منجر به اثرگذاری های عمیق و ایجاد نسل جدیدی در بدنه هنر خواهد گردید.

این هنرمند انقلابی در ادامه ضمن بیان اینکه برخی نهادهای فرهنگی دچار خطای استراتژیک شده اند گفت: اینکه محتوای تولیدات فرهنگی برای جذب مخاطب بیشتر فدا شود تا افراد بیشتری جذب اثر شوند , اشتباه است با این کار عملا ما از چاله به چاه افتاده ایم. اگر نوآوری و خلاقیت داشته باشیم , فرهنگ و هنر ما ظرفیت تولید آثار جذاب و به روز را دارد. کشور ما هنرمندان توانایی دارد و می توانیم بشکل فرهنگ ارزشی به تولید اثر بپردازیم.

وی افزود: متاسفانه برخی از بانیان فرهنگ ما که ردیف های بودجه فرهنگی کشور را در اختیار دارند به این مسائل توجه و اعتنای لازم را ندارند. این امر موجب دلسردی در میان هنرمندان ارزشی میگردد تعداد جشنواره های هنری که به واسطه آن هنرمندان به تولید اثر می پردازند کاهش یافته است و بودجه های هنری برای این فعالیت ها کم شده است.

محد گلریز در خاتمه گفت: آنچه در «سرود چله انقلاب» اتفاق می افتد نیاز روز جامعه بوده و پیرو منویات مقام معظم رهبری است. امیدوارم سایر نهادهایی که فرهنگ سهمی دارند از فراخوان «سرود چله انقلاب» حمایت کنند.

به گزارش فارس علاقه مندان به شرکت در این جشنواره می توانند به وبسایت www.artmashad.ir مراجعه کنند.

http://fna.ir/a3x0hg
نوشته های مشابه : اعلام نتایج در اسفند
برچسب ها :
تاریخ ارسال : 1396/11/24  13:02:01