دسته بندی ها :
2 10
در گفت‌وگو با فارس
:: ایمان اسدی استاد و حائز مدرک درجه ۱ حفظ قرآن کریم در گفت وگو با خبرنگار فعالیت های قرآنی 1ملت با اشاره به اینکه خبر در قرآن کریم با کلمه «نبأ» آمده است به ویژگی های «خبر خوب» اشاره نمود و گفت: خبر ویژگی هایی باید داشته باشد که مهم ترین آن صحت و جامع بودن است , برهمین اساس در قرآن و روایات انتشار اخبار واقعی که شایعه نباشد , مورد تأکید قرار دارد - در گفت‌وگو با فارس مطرح شد
بازدید : 168 نفر

ایمان اسدی استاد و حائز مدرک درجه ۱ حفظ قرآن کریم در گفت وگو با خبرنگار فعالیت های قرآنی 1ملت با اشاره به اینکه خبر در قرآن کریم با کلمه «نبأ» آمده است به ویژگی های «خبر خوب» اشاره نمود و گفت: خبر ویژگی هایی باید داشته باشد که مهم ترین آن صحت و جامع بودن است , برهمین اساس در قرآن و روایات انتشار اخبار واقعی که شایعه نباشد , مورد تأکید قرار دارد.

وی با بیان این نقطه که انتشار اخبار دور از واقعیت در قرآن کریم مذمت شده است , افزود: در کنار این ویژگی ها خبرها نباید برملاکننده اسرار و مسائل شخصی دیگران باشد مگر در شرایط و مواردی که شرع اجازه داده است.

این استاد حفظ قرآن کریم با اشاره به اینکه خداوند دو مرتبه در کنار توصیه به تقوا به قول سدید توصیه کرده است , خاطر نشان کرد: در قرآن کریم داریم: «فَلْیَتَّقُوا اللَّهَ وَ لْیَقُولُوا قَوْلاً سَدیداْ» (نساء/9) و «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ قُولُوا قَوْلاً سَدیداً» (احزاب/70). قول سدید یعنی سخن محکم , استوار و صحیح که در امر اطلاع رسانی از اهمیت زیادی برخوردار است و می توان از آن به عنوان ویژگی های خبر خوب یاد کرد.

اسدی خوشحال شدن شنونده و مخاطب را یکی از مهم ترین اثرات خبر خوب اظهار نمود و گفت: خوشحال کردن مؤمن در دروایات مورد تأکید قرار گرفته است تا جایی که امام صادق (ع) فرمودند که وقتی مؤمنی را خوشحال می کنید فکر نکنید فقط او را خوشحال می کنید بلکه خدا و پیامبر(ص) هم خوشحال می کنید. بر همین اساس انتشار خبر خوب رضایت و خوشحالی خدا و رسولش را نیز در پی دارد.

این حافظ درجه یک قرآن کریم با بیان این نقطه که اگر بخواهیم جامعه شادی داشته باشیم باید بر روی اخبار خوب متمرکز شویم , خاطر نشان کرد: اگر بر روی اخبار منفی تکیه کنیم گرچه این اخبار وجود دارد اما انرژی منفی به اطرافیان میدهند که این اطرافیان کسی جز بخشی از جامعه نیستند , پس در برخوردها باید به اخبار خوب که باعث امید , رشد و سرور میگردد , توجه داشت.

وی در ادامه عملکرد رسانه ها در انتشار خبر خوب را ضعیف ارزیابی کرد و افزود: در بیشتر رسانه ها جذب مخاطب اهمیت زیادی دارد و عموماً مخاطبان با اخبار منفی و عجیب بیشتر جذب می شوند و می بینیم نشریات زرد فروش بالایی دارند که این امر موجب میگردد اخبار خوب کمتر مورد توجه قرار گرفته و به مرور زمان به حاشیه برود.

اسدی به داستان قرآن درخصوص شایعه اشاره و بیان نمود: در آیه 6 سوره مبارکه «حجرات» در یکی از داستان هایی که مربوط به پیامبر(ص) است , داریم که فردی خبر اشتباهی آورد و نزدیک بود که این خبر اشتباه موجب جنگ بین دو گروه شود که آیه ای نازل شد که اگر فاسقی خبری برای شما می آورد حتما در مورد آن تحقیق کنید , «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ جَاءَکُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَیَّنُوا أَنْ تُصِیبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَى مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِینَ؛ اى کسانى که ایمان آورده اید اگر فاسقى برایتان خبرى آورد نیک وارسى کنید مبادا به نادانى گروهى را آسیب برسانید و [بعد] از آنچه کرده اید پشیمان شوید». این آیه نشان می دهد که اسلام تأکید بسیاری بر اطلاع از صحت خبر و نشر آن بخصوص زمانی که از منبع خبر و صحت و سقم آن مطلع نیستیم , دارد.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه برخی رسانه ها اخبار را بدون تحقیق منعکس می کنند , گفت: اگر این آیه ملاک انتشار خبر در رسانه ها باشد , دیگر شاهد انتشار اخبار غیرموثق نخواهیم بود به همین دلیل برای انعکاس اخبار بر اساس دستورات دین و احادیث نباید اخبار را بدون تحقیق از صحت آن منتشر کرد.

انتهای پیام/

http://fna.ir/a3bdch
نوشته های مشابه : در گفت‌وگو با فارس
برچسب ها :
تاریخ ارسال : 1396/10/23  15:03:01