دسته بندی ها :
2 10
منتقد و کارشناس سینما
:: منوچهر اکبر لو منتقد در گفت وگو با خبرنگار سینمایی 1ملت درخصوص داوری ها در جشنواره فیلم فجر گفت: جشنواره فیلم فجر از آنجایی که توسط وزارت ارشاد برگزار میگردد آن هم در دهه فجر و مورد توجه تمامی رسانه هاست همواره مجبور بوده است تحت فشارها عمل کند در نتیجه همواره کوشیده مصلحت هایی را بر عدالت ترجیح دهد - منتقد و کارشناس سینما
بازدید : 186 نفر

منوچهر اکبر لو منتقد در گفت وگو با خبرنگار سینمایی 1ملت درخصوص داوری ها در جشنواره فیلم فجر گفت: جشنواره فیلم فجر از آنجایی که توسط وزارت ارشاد برگزار میگردد آن هم در دهه فجر و مورد توجه تمامی رسانه هاست همواره مجبور بوده است تحت فشارها عمل کند در نتیجه همواره کوشیده مصلحت هایی را بر عدالت ترجیح دهد. تناقض موجود دراین جشنواره آن میباشد که از سویی در فراخوان و سخنان دبیران آن سمت و سوی خاصی را اعلام میکند . اما از سوی دیگر در همه دوره ها ادعا شده که داوران مستقل عمل می کنند . اگر داوران فقط به فیلم ها و وجوه سینمایی آن توجه می کنند چگونه جشنواره می تواند به اهداف مورد نظر خود برسد؟

وی ادامه داد : این تناقض در همه دوره ها وجود داشته و همواره تکرار شده و در نتیجه همواره شک و شائبه هایی ایجاد کرده که برگزیده ها نه بر اساس شایستگی فیلم ها بلکه براساس نفوذ مدیران بر نظرات داوران و لابی های تهیه کنندگان بوده است. یا مدیران جشنواره خواسته اند تبلیغی بر عملکرد درست خود در سال قبل مدیریت شان داشته باشند. بنابراین همواره داوری ها و برگزیده ها مورد شک قرار می گیرد. حتی از سوی کارگردان ها و تهیه کنندگان و بازیگران . و همه فرض را بر این می گذارند که مصلحت هایی نتایج را برگزیده کرده است. یا بسیاری می اندیشند که فقط فیلم های جنگی برگزیده می شوند . جشنواره فیلم فجر تا زمانی که این تناقض خود را حل نکند با این حواشی همراه خواهد بود و هزینه کرد صدها میلیون تومان جز کدورت سرانجامی نخواهد داشت.

اکبرلو درخصوص فشار بر روی مدیران و هیات داوران جشنواره گفت: همانطور که گفتم مدیران غیرهنری یعنی اهل سیاست به شکلی غیرمنطقی و زیاده از حد روی این جشنواره حساس هستند از نوع نمایش فیلم ها , نحوه حضور هنرمندان و النهایه برگزیده های جشنواره. این توجه غیرعادی ناخودآگاه روی مدیران جشنواره فشارهایی را خواهد آورد که همزمان بخواهند توقعات نگاه های مختلف را پاسخگو باشند و خب این امر کار چینش داوران و احتمال نفوذ در رای داوران را ایجاد میکند اما النهایه سمت و سو و سلیقه و جو حاکم بر جلسه داوری و فشارهای خارج از فیلم همواره روی برگزیده ها تاثیر خود را گذاشته است مجموعه این عوامل همه بوده است.

کارشناس سینما در ادامه تاکید کرد:طبیعی میباشد که اگر فضای عمومی جامعه و مخاطبان حرفه ای جشنواره مانند هنرمندان و منتقدان شاهد این باشند که در جشنواره ای برگزیده ها خلاف نظر اکثریت دیدگاه هاست بدیهی میباشد که آن جشنواره اعتبار خود را از دست خواهد داد. بنابراین بیان شفاف دیدگاه ها , اهداف و سمت و سوی یک جشنواره و چینش داوران براساس همان اهداف طبیعتاً به برگزیده هایی منجر میگردد که از آن انتظار می رود.

اکبرلو در خاتمه تاکید کرد: طبیعی میباشد که اگر جشنواره ای نوعی دورهمی به نظر بیاید که گروهی همفکر دور هم جمع شده اند و به آثار یکدیگر جایزه میدهند قطعاً چنین جشنواره ای مورد اعتنای اهالی هنر قرار نخواهد گرفت .

انتهای پیام/

http://fna.ir/a3wt98
نوشته های مشابه : منتقد و کارشناس سینما
برچسب ها :
تاریخ ارسال : 1396/11/24  12:03:01