دسته بندی ها :
2 10
نخستین اجلاس گفت‌وگوهای آسیایی
:: به گزارش 1ملت , منصور غلامی , وزیر علوم , تحقیقات و فناوری کشورمان در سخنرانی خود در نخستین اجلاس گفت‌وگوهای آسیایی , گفت: ما هیچ راهی به غیر از نزدیک کردن فرهنگ‌های انسان در روی زمین و ملل مختلف نداریم تا آرامش و آسایش و شکوه و عظمت در روی کره زمین به دست بشر و انسان میسر گردد - نخستین اجلاس گفت‌وگوهای آسیایی/ 5
بازدید : 153 نفر

به گزارش 1ملت , منصور غلامی , وزیر علوم , تحقیقات و فناوری کشورمان در سخنرانی خود در نخستین اجلاس گفت‌وگوهای آسیایی , گفت: ما هیچ راهی به غیر از نزدیک کردن فرهنگ‌های انسان در روی زمین و ملل مختلف نداریم تا آرامش و آسایش و شکوه و عظمت در روی کره زمین به دست بشر و انسان میسر گردد. /p>

وی افزود: آنچه توان و ظرفیت انسان‌های نوع‌دوست و صلح‌دوست و بشردوست و خدادوست در جهان است , باید به کار گرفته شود تا این هدف ارزشمند محقق شود و در همه اقصی نقاط جهان مستقر شود.

غلامی همچنین گفت: ما شخصیت‌های بزرگ داریم و داشته‌ایم , میراث فرهنگی بشری بسیار عظیم و غنی است , امانتی که به دست نسل امروز رسیده است و باید آن را هم حفظ کنیم و هم بر آن بیفزاییم. این امانت باید با یک نگاه ویژه آراسته شود و از نگاه‌های ضعیف و ناقص پیراسته شده و به نسل بعد منتقل شود.

وی ادامه داد: گفت‌وگوی فرهنگی در آسیا به دلیل سبقه تاریخی و فرهنگی ملل آسیایی شاید به دلیل مرکز ثقل فرهنگی جهان در آسیا , می‌تواند یک حرکت اثرگذار در برنامه‌ها باشد و انتظار این میباشد که این مجموعه ملل و فرهنگ‌های عظیم و غنی در این خطه در کره زمین , منشأ تحولات و حرکت‌های عالم‌گیر باشد.

وزیر علوم , تحقیقات و فناوری کشورمان در بخش دیگری از سخنانش با بیان این نقطه که ادیان و تفکرات نجات‌بخش بشری در آسیا و مناطق آسیایی شکل گرفته است و در شرایط فعلی هم با توجه به وزن جمعیتی و اقتصادی آسیا در کرده زمین , این توان را داریم تا از گفت‌وگوهای فرهنگی پشتیبانی بیشتری کنیم و با توجه به اصالت‌های موجود در فرهنگ‌های آسیایی و به خصوص نوع‌دوستی و بشردوستی , با قدرت پیش ببریم.

وی تأکید کرد: بدون احترام به فرهنگ‌های متفاوت و به خصوص خرده‌فرهنگ‌ها چه در درون مرزها و چه در خارج از مرزهای خودمان , نمی‌توانیم در حرکت‌های فرهنگی توفیق داشته باشیم.

غلامی در بخش دیگری از سخنانش با تشبیه بستر فرهنگ آسیایی به باغ گل گفت: هنر ما این میباشد که گل‌های این باغ را با عطرها و رنگ‌های مختلف به نحو احسن کنار هم قرار دهیم تا هر بیننده‌ای ذوق ورود به آن را داشته باشد و هر عضو این باغ , حس خوب مشارکت در تشکیل این باغ را داشته باشد.

وی با تأکید بر تعامل برای ایحاد گفت‌وگوها فرهنگی افزود: این حرکت‌ها نیازمند برخوردهای علمی میباشد که در آن حضور اساتید , مشارکت دانشجویان و پشتیبانی دانشگاه‌ها و مراکز علمی نمی‌توان به توفیقات حرکت‌های ما بیفزاید و در این حالت می‌توان به تداوم پرقدرت و با تخصص و همراه با علم آن در آینده امیدوار بود.

وزیر علوم , تحقیقات و فناوری در خاتمه سخنانش حضور دانشجویان در این گفت‌وگوها را ضمانت پیگیری این اجلاس‌ها در آینده برشمرد و با اشاره به رشد تکنولوژی‌های ارتباطی , مشارکت‌ دادن اندیشمندان بیشتر از کشورهای متعدد با استفاده از امکانات ارتباطی در برگزاری این گفت‌وگوها را پیشنهاد داد.

بنا بر اعلام این خبر , نخستین اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی , صبح یوم جاری (شنبه 23 دی‌ماه) با حضور سید عباس صالحی , وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی , محمدجواد ظریف , وزیر امور خارجه , منصور غلامی , وزیر علوم , تحقیقات و فناوری , ابوذر ابراهیمی‌ترکمان , رییس سازمان  فرهنگ و ارتباطات اسلامی و بیش از 70 اندیشمند و شخصیت علمی و فرهنگی از 20 کشور آسیایی در محل این سازمان آغار به کار کرد.

کمیسیون‌‌های «شرق آسیا» , «شبه‌قاره» و «آسیای مرکزی و قفقاز» این اجلاس , به مدت سه روز (23 تا 25 دی‌ماه) به ترتیب در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران , دانشگاه فرودسی مشهد و مازندران (بابلسر) , برگزار می‌شود.

این همایش به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با همکاری دانشگاه تهران , دانشگاه فردوسی مشهد , دانشگاه مازندران (بابلسر) , مؤسسه فرهنگی اکو , مجمع بین‌المجالس آسیایی و مرکز گفت‌و‌گوی همکاری آسیایی , برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

http://fna.ir/a3bdgw
نوشته های مشابه : نخستین اجلاس گفت‌وگوهای آسیایی
برچسب ها :
تاریخ ارسال : 1396/10/23  16:04:01