دسته بندی ها :
2 10
نقدی بر نمایش 171شوایک؛
:: خبرگزاری فارس ـ گووان مهر اسماعیل پور (نگاهی بر تئاتر «شوایک , سرباز ساده دل» اثر حمید رضا نعیمی): بی گمان شما هم این جمله را به یاد می آورید که «فقط تئاترهای طنز و نمایش های خنده آور مورد استقبال مردم قرار می گیرند و کارهای جدی , بفروش نمی شوند» - نقدی بر نمایش 171شوایک؛ سرباز ساده دل187
بازدید : 124 نفر

خبرگزاری فارس ـ گووان مهر اسماعیل پور (نگاهی بر تئاتر «شوایک , سرباز ساده دل» اثر حمید رضا نعیمی): بی گمان شما هم این جمله را به یاد می آورید که «فقط تئاترهای طنز و نمایش های خنده آور مورد استقبال مردم قرار می گیرند و کارهای جدی , بفروش نمی شوند».

اعتقادی پوچ که مدت ها بنیانِ فرهنگی جامعه را دچار تزلزل ساخته بود و هنرمند و هنر دوست را در باتلاقِ نابودی فرو میبرد آری سال های زیادی از جولانِ این باورِ یاوه نمی گذرد. سال هایی شاید به شمارِ روزگاری که از نخستین اجرای تاتر سقراط , اثر حمید رضا نعیمی در تالارِ بزرگِ وحدت می گذرد.

در آن ایام شاید خودِ کارشناسان و مدیران تالار وحدت هم باور نداشتند که یک درامِ تاریخی , انتقادی با مضمونی فلسفی شاهد چنان استقبالی شود که همه رکوردهای گیشه را دستخوشِ دگرگونی مثبت کند. اما نعیمی به همه مدیران و دست اندر کاران تاتر نشان داد که «مخاطبِ تئاتر , داری درکی بالا است , هنر را می فهمد و از اثرِ ارزشمند استقبال میکند raquo;!

پس از آن در بینِ هنرمندانِ نسلِ جوانِ تئاتر , حرکتی تازه پدید آمد جهتِ ساختِ آثارِ «خوب» به جای آثار «خنده آور». حرکتی که با همراهی و پشتیبانی مردم توامان گشت و موجب رونقِ تاتر و تعدد و شکوفایی تماشاخانه های خصوصی گشت.

با این آگاهی , هنگامی که پیشاپیشِ نامِ اثر تازه جناب نعیمی ـ شوایک , سرباز ساده دل ـ عبارتِ «تئاتر کمدی» را می خوانیم , اندکی به فکر فرو می رویم. در آثارِ دیگری که بعد از اجرای سقراط از او سراغ داشته ایم , شاهدِ ادامه همان مسیر و احترام به شعور و درک مخاطب بوده ایم. هر چند کمدی بودنِ یک اثر به خودی خود دلیل بر ضعف کیفی و سطحی نگری نیست؛ اما آویختن از رشته هایی مندرس برای خنده گرفتن از تماشاگر , پوچ و دور از شان هنر است. چه کنیم که حکایتِ ما و کمدی , حکایتِ مار گزیده و دستمالِ سیاه و سپید است.

در روزهای نخستینِ اجرا , چند ساعت قبل از شروعِ نمایش , خود را به ورودی تالار وحدت می رسانیم و با صفِ طویل و چند لایه مردمی رو به رو می شویم. نکته جالب توجه درخصوص این جمعیت , وجود اقشار گوناگونِ جامعه میان آن هاست. این را می توان هم از ظاهرشان فهمید و هم از سخنان و مباحثی که مطرح می سازند. پیر و کودک و جوان گردِهم آمده اند و در هوای پاییزیِ شبِ نیمه مهر ماه برای تماشای اثر هنرمندِ موردِ اعتمادِ خود انتظار می کشند.

نمایشنامه ـ چنان که در بروشور قید شده ـ اقتباسی آزاد از رمانی به همین نام , نوشته یاروسلاو هاشک (1883 ـ 1923) نویسنده مجار است. رمانِ هاشک 4 بخش دارد؛ 1. در پشت جبهه 2. در جبهه 3. کتک کاری پر افتخار چهار دنباله کتک کاری پر افتخار. هر چند که بخشِ چهارم با مرگ نویسنده در 40 ساله گی ناتمام می ماند و حسرتی در دل خواننده بر جای می گذارد.

هاشک با خلق شخصیتِ شوایک به نقد شرایطِ سیاسی نظامی امپراطوری می پردازد. بعد از هاشک نویسندگان زیادی از این شخصیت استفاده کردند که نامدارترینِ آنان برتولت برشت است. او می گوید: چنانچه لازم باشد از سه اثر نام ببریم که ادبیات جهانی قرن ما را آفریده اند , بی تردید یکی از آن ها شوایک , سرباز ساده دل است.

شوایکِ چک تبار , در زمانِ جنگِ جهانی نخست , هنگامی که چک بخشی از امپراطوری اطریش ـ مجارستان محسوب می شد با وراجی ها و پر حرفی های طنازانه خویش به ماجراهای اجتماعی آن روزگار اشاره میکند

هاشک , شوایک را چنین معرفی میکند «روزگاران بزرگ مردان بزرگ می طلبند. هستند قهرمانان فروتن و ناشناخته ای که تاریخ آنان را به سان ناپلئون نستوده است , حال آن که خصال شان سرفرازی های الکساندر مقدونی را هم بی رنگ میکند این روزها , هنگام گردش در کوچه های پراگ به مرد شندرپندری بر می خورید که خودش هم نمی داند در رویدادهای بزرگ حال حاضر , چه نقش بزرگی بر دوش داشته است. سرش به کار خودش است. آزارش به کسی نمی رسد و روزنامه نگاران هم با درخواست مصاحبه مزاحم او نمی شوند. اگر اسمش را بپرسید با ساده گی و فروتنی پاسخ خواهد داد: شوایک هستم... ».

در تالار وحدت , تمام صندلی ها پر است و همه چشم انتظارِ بالا رفتن پرده هستند. فهرست بازیگران به جز نامِ هنرپیشه های ثابت آثار نعیمی , نامِ تعدادی از بازیگرانِ مشهورِ دنیای تصویر را هم در خود دارد. ترکیبی جالب که بر اشتیاقِ مخاطب برای دیدن نمایش می افزاید.

فرهاد آییش , بازیگر توانمند نقش سقراط , این بار در جامه نقشی متفاوت در آمده است. شوایک , به عیبِ سفاهت از خدمتِ نظام معاف شده و در پراگ با خرید , فروش و تربیت سگ های ولگرد و بی اصل و نسب به عنوان سگ های اصیل روزگار می گذراند. استفاده دراماتیک و بدیعِ گروهِ بازی سازان در نقش سگ ها , هم به بافت تصویری اثر در خلق و پویای میزانسن ها یاری رسانیده و هم به پیشبرد صحنه و ایجاد ریتم کمک کرده است. در صحنه های ابتدایی , نمایشنامه نزدیکی زیادی با متن رمان دارد اما رفته رفته از آن فاصله گرفته و هر چه بیشتر می توان شاهد بیان افکار و جهان بینی ویژه ی حمید رضا نعیمی بود.

صحنه های موزیکالِ مورد علاقه نعیمی که فصل مشترک تمام آثار او هستند این بار نیز با قدرت و زیبایی بسیار بر صحنه جاری می شوند. او از صحنه های موزیکال برای بیان روحیاتِ جامعه مورد بحث در نمایش بهره برده است.

مردمی که شادی و حماسه و اندوه خود را در ترانه هایشان بازگو می کنند. این نحوه بیان ضمنِ رعایتِ ایجاز و ضرب آهنگ به رنگ آمیزی حسی اثر نیز کمک شایانی کرده است. از آنجا که فرهنگ مجارها و سراسرِ امپراتوری بزرگِ اطریش نیز آمیخته با موسیقی و بیانِ آهنگین است , شناختِ کارگردان از موزیک و موزیکال باعث شکل گیری صحنه هایی به جا و چشم نواز در طول نمایش شده است.

رضا مهدی زاده , در طراحی صحنه تاکید خود را بر استفاده از عمق صحنه و ایجاد لایه های متعدد قرار داده است. این بار نیز شاهد نوعی طراحی مینیمالیستی و اختصارگرا از جانب او هستیم که با نشانه شناسی مخصوص به خود , به فضا سازی و کارگردانی خلاقانه ی نعیمی یاری می رساند و مجال آن را فراهم میکند تا صحنه ها در عینِ گویایی در دلِ هم بلغزند و پیش روند.

این میان وجود اغراق آمیزِ یک اراده توپِ جنگیِ غول پیکر و قرصِ کامل ماه , تامل بر انگیز است. از میدانِ جنگ و ادواتِ سنگینِ نظامی تنها همین توپ بر صحنه دیده میگردد که می توان به روشنی آن را نماد جبهه نبرد دانست. در مقابلِ این سلاحِ هولناکِ عظیم الجثه , ماهِ درخشانی بر صحنه خودنمایی میکند که شاید بتوان آن را جنبه روحانی انسان دانست. خورشید در آسمان نیست زیرا جنگ روزگاری تاریک است و شبی طولانی که این ماهِ درخشان تمام بغض و اندوهِ آن را به زبانی شاعرانه در خود جلوه گر می سازد.

شوایکِ ساده دل که در به در می دود تا جنگ سالاران را یافته و چاره خود برای پرهیز از جنگ و خاتمه دعوا را به گوش آن ها برساند , با پیشرفتِ جنگ هر چه بیشتر به پوچی و فسادِ علل شکل گیری و پیش برنده گانِ آن پی میبرد

اگر در ابتدا می توان به سختی ها خندید و یا صحنه های زیبایی را در دلِ بی رحمی محیط سراغ گرفت , اما رفته رفته همه آن زیبایی ها زیرِ چرخِ سنگینِ ماشینِ نظامی له می شوند. سربازی که مظهر عشق و شورِ زنده گی بود , با قنداقِ تفنگ به چهره ی معشوقِ خویش ضربه می زند و بر خود آتش می گشاید.

جنگ سالاران نیز از این بلا در امان نمی مانند و در محاصره حلقه آتشی که خود روزگاری از آن سود می بردند , گرفتار آمده و یک یک از پای در می آیند. شوایک , از این نابه سامانی رنج میبرد و با همه توان در رفع آن می کوشد اما کار مفیدی از او ساخته نیست. سر انجام , دستگاهِ زبان نفهمِ کشتار او را نیز در کام مرگ فرو می کشد و آرزوهای نامبرده برای پرسه زدن در خیابان های پراگ و از سر گرفتنِ زنده گی ساده و با صفایش به باد می رود.

نه این یک نمایش خنده آور نیست! نعیمی , همچنان به مشی هنری خود پایبند مانده و از حال و هوای شوخ طبعانه رمانِ هاشک سود برده تا دل نگرانی و بیم و امید های خود در حوزه مسائل روزِ جامعه اش را به رشته بیان در آورد. نمایشی که در زیر پوسته شاد و مفرح خود حقیقتی فجیع را نمایان می سازد. آری , این بار نیز این جامعه ارزشمند ترین شهروندان خود را مانند آنچه آتن با سقراط کرد , خواهد کشت.

انتهای پیام/

http://fna.ir/a1i89k
نوشته های مشابه : نقدی بر نمایش 171شوایک؛
برچسب ها :
تاریخ ارسال : 1396/07/20  11:37:01