دسته بندی ها :
2 10
دادستان
به گزارش 1ملت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران , همایش یک روزه دادسراهای عمومی استان تهران با موضوع «تامین امنیت عمومی و مقابله با جرم سرقت» , روز چهارشنبه نوزدهم مهر ماه سال جاری با حضور معاون اول دادستان کل کشور , سرپرستان نواحی دادسرای تهران , دادستان های شهرهای استان تهران , فرمانده پلیس آگاهی ناجا , فرمانده پلیس تهران بزرگ , فرماندهان پلیس آگاهی شرق و غرب استان تهران , فرمانده و پلیس آگاهی تهران بزرگ , قضات ناحیه 34 دادسرای تهران (ویژه سرقت) و قضات شعب تحقیق و اجرای احکام ویژه سرقت سایر نواحی تهران , به ریاست عباس جعفری دولت آبادی برگزار گردید - دادستان نصب دوربین نقش پیشگیرانه ای در ارتکاب جرم دارد
بازدید : 161 نفر

به گزارش 1ملت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران , همایش یک روزه دادسراهای عمومی استان تهران با موضوع «تامین امنیت عمومی و مقابله با جرم سرقت» , روز چهارشنبه نوزدهم مهر ماه سال جاری با حضور معاون اول دادستان کل کشور , سرپرستان نواحی دادسرای تهران , دادستان های شهرهای استان تهران , فرمانده پلیس آگاهی ناجا , فرمانده پلیس تهران بزرگ , فرماندهان پلیس آگاهی شرق و غرب استان تهران , فرمانده و پلیس آگاهی تهران بزرگ , قضات ناحیه 34 دادسرای تهران (ویژه سرقت) و قضات شعب تحقیق و اجرای احکام ویژه سرقت سایر نواحی تهران , به ریاست عباس جعفری دولت آبادی برگزار گردید.

نخستین سخنران همایش , دادستان تهران بود که ضمن گرامی­داشت هفته ناجا , از خدمات پلیس در جهت تامین امنیت عمومی قدردانی نمود و در خصوص موضوع همایش , بیان کرد ظرف دو سال قبل , پلیس و دستگاه قضایی فعالیت های زیادی را در جهت مهار جرم سرقت داشته اند و این همکاری و فعالیت ها با توجه به شیب تندی که آمار جرم سرقت طی چند سال اخیر داشته , ضروری بوده و امیدوارم برگزاری چنین همایش هایی به تشدید کنترل ها در پیشگیری از وقوع جرم سرقت منتهی شود و تامین امنیت جامعه و افزایش احساس امنیت را در پی داشته باشد.

جعفری دولت آبادی با اذعان بر این که ارتکاب تمامی جرایم بر میزان امنیت مردم اثرگذار است , تاثیرگذاری برخی جرایم بر احساس امنیت را بیشتر دانست و در توضیح این جرایم بیان کرد جرایم مهم که مرتبط با جان , مال , حیثیت افراد و حقوق عامه می باشد , آثار سوء بیشتری بر امنیت جامعه خواهد گذاشت. نخستین جرم , قتل عمد میباشد که بال رفتن آمار آن , امنیت را مخدوش می کند

وی سرقت را جرم علیه اموال دانست که از دیرباز در تمامی جوامع رخ می داده و ارتکاب سرقت در یک جامعه تا حدی عادی و قابل پذیرش است , اما بالا رفتن آمار سرقت از این میزان , از آن جهت که ظرفیت جرم پذیری جامعه اشباع شده , مخدوش کننده امنیت و کاهش دهنده احساس امنیت خواهد بود. این که در روز روشن اموال مردم را ببرند و سارق دستگیر و مجازات نشود , وحشت را بر مردمی که از آن منطقه عبور می کنند مستولی می سازد.

دادستان تهران برخی انواع سرقت ها شامل سرقت مسلحانه , سرقت توأم با اذیت و آزار و سرقت باندی را مستوجب توجه بیشتر دانست و بیان کرد قانون گذار با آگاهی از این که این نوع سرقت ها امنیت جامعه را بیشتر مخدوش میکند , برای آن ها مجازات بیشتری در نظر گرفته و در رسیدگی به این پرونده ها سخت گیری بیشتری نموده است.

احترام آبروی افراد کمتر از حرمت مال آن ها نیست

جعفری دولت آبادی نوع سوم جرایم اثرگذار بر امنیت عمومی را جرایم علیه حیثیت و آبروی افراد خواند و بیان کرد امروزه دشمن در این بخش متمرکز شده و با انتشار مطالب خلاف واقع و شایعات , سعی در تضعیف اعتماد مردم به مسوولان را دارد؛ و هم چنین این دسته از جرایم که حیثیت افراد را آماج قرار می دهد , موجب سلب اعتماد میان اعضای جامعه شده و آبروی افراد که احترام آن کمتر از حرمت مال نیست را مخدوش می سازد.

دادستان تهران نوع چهارم جرایم که تاثیر سوء بیشتری بر امنیت جامعه دارد را جرایم مرتبط با حقوق عامه مانند جرایم علیه محیط زیست , جنگل ها و انفال اعلام نمود و در بیان اهمیت این دسته از جرایم بیان کرد اهمیت جرایم علیه حقوق عامه از این جهت میباشد که مردم را از نعمت هایی که خداوند برای آن ها آفریده و میراث مشترک بشریت است , محروم می نماید.

وی در این زمینه از اقدامات فرمانده پلیس تهران و سازمان اطلاعات تهران که ظرف چند روز اخیر تعدادی از متهمانی که به بانک ها و اموال عمومی تعرض کرده بودند شناسایی و 15 نفر از متهمان توسط دادسرا بازداشت شده اند , قدردانی کرد.

برگزاری همایش حقوق عمومی و احیای حقوق عامه

جعفری دولت آبادی با یادآوری نخستین همایش دادسراهای استان تهران طی سال جاری که در مرداد ماه با موضوع قتل عمد برگزار گردید , برگزاری همایش سرقت در روز چهارشنبه (19/7/96) را پیرو برنامه دادستانی در بررسی جرایم علیه جان , مال , حیثیت و حقوق عمومی دانست و در خصوص موضوع همایش های تخصصی بیان کرد همایش آتی دادستانی تهران با موضوع «حقوق عمومی و احیای حقوق عامه» برگزار خواهد گردید. و بعد از آن جرایم اجتماعی در برنامه دادستانی قرار دارد.

ضرورت اتخاذ اقدامات پیشگیرانه از سوی شرکت های خودروسازی و دستگاه های اجرایی

دادستان تهران کاهش شمار جرم سرقت را منوط به چند ضرورت دانست که اولین آن اتخاذ اقدامات پیشگیرانه از سوی دستگاه های اجرایی است.

جعفری دولت آبادی با ذکر مثالی در باب ضرورت اقدامات پیشگیرانه بیان کرد این که سارقی ظرف سی ثانیه درب خودروی پراید را باز کرده و آن را به سرقت میبرد , نشان از پایین بودن ایمنی خودروها و ضرورت اقدامات پیشگیرانه از سوی شرکت های خودروسازی دارد. هم چنین شهرداری ها باید برای نصب دوربین های شهری هزینه نمایند و متاسفانه در پرونده های قضایی که یکی از مستندات جرم , فیلم ضبط شده توسط دوربین های شهری است , غالباً یا دوربینی در محل ارتکاب جرم موجود نبوده و یا دوربین نصب شده خراب بوده و یا فیلم ضبط شده از کیفیت مناسب برخوردار نمی باشد.

وی نصب دوربین های با کیفیت بالا در دیگر اماکن از جمله بانک ها , طلافروشی ها و صرافی ها را نیز اقدامات پیشگیرانه ای دانست که اگر چه هزینه بر است , اما آثار مثبت آن ایجاب می نماید بانک ها , موسسات مالی و اماکن مشابه به نصب دوربین ها اقدام نمایند.

ضرورت سیاست گذاری در مقابله با جرم سرقت

دادستان تهران نکته دومی که در مقابله با جرم سرقت باید مورد توجه دستگاه های اجرایی قرار گیرد را «سیاست گذاری ها» خواند و با اعلام این که وزارت کشور در سیاست های اعلامی به پلیس و استانداری ها باید به آن توجه نماید , افزود: این وزارت­خانه دستورالعمل های زیادی را صادر و ابلاغ نموده که استخراج نکات مربوط به جرم سرقت و تجمیع آن ها , می تواند مفید واقع شود.

دادستان تهران از انتخاب یکی از معاونین خود به عنوان مسوول استخراج و تدوین دستورالعملی مکتوب در خصوص مقابله با سرقت خبر داد.

بار اصلی مقابله با جرم سرقت بر دادسراها و پلیس متمرکز است

جعفری دولت آبادی بار اصلی مقابله با جرم سرقت را بر دادسراها و پلیس متمرکز دانست و در خصوص اقدامات دادستانی در این راستا , به تفکیک دادسرای سرقت از دادسرای جنایی اشاره نمود و بیان کرد رسیدگی به جرایم سرقت و قتل عمد در یک ناحیه اثرگذاری لازم را ندارد؛ لذا با تفکیک ناحیه 27 دادسرای تهران به دو دادسرا با مدیریت جداگانه برای رسیدگی به جرایم قتل عمد و سرقت , ساختار خوبی پیش بینی شده میباشد که نتایج مثبتی در بر داشته است.

اقدامات دادسرای تهران برای مقابله با سرقت

دادستان تهران اقدام دیگر دادستانی تهران در مقابله با جرم سرقت را , اختصاص حداقل یک شعبه تحقیق در نواحی عمومی دادسرای تهران برای رسیدگی به جرم سرقت اعلام نمود و در خصوص سومین اقدام , بیان کرد در برخی نواحی دادسرا که میزان سرقت بالاست , یک شعبه از اجرای احکام برای اجرای محکومیت های سرقت اختصاص یافته است. سیاست دادستانی بر حمایت از این شعب و دادسرای ویژه است و معتقدیم توجه به موضوع پیشگیری های وضعی از سوی دستگاه های اجرایی , ضمن کاهش آمار سرقت , در شناسایی سارق و دستگیری نامبرده بسیار موثر است.

دکتر جعفری دولت آبادی ضمن تاکید بر اجتناب ناپدیر بودن همکاری دادسرا و پلیس برای مقابله با سارقان , بر نقش دادگاه ها در صدور احکام بازدارنده نسبت به سارقان تاکید نمود و بیان کرد همکاری دادستانی و پلیس بخش لاینفک و اجتناب ناپذیر برای مقابله با سرقت است و امیدواریم همدلی ها روز به روز افزایش یابد.

پلیس در پرونده های سرقت بر موضوع رد مال تمرکز کند

دادستان تهران بر اهمیت توجه به رد مال در سرقت ها تاکید نمود و از پلیس خواست در پرونده های سرقت بر این موضوع تمرکز کند و در توضیح افزود: امروزه مشکل رد مال در هر مرحله از رسیدگی به پرونده قضایی شامل مرحله تحقیق در دادسرا , محاکمه در دادگاه و هم چنین در مرحله اجرای حکم خودنمایی میکند و چنان چه پلیس که وظیفه کشف جرم را دارد و از ابتدای شکل گرفتن پرونده نقش ایفا میکند , به کشف اموال و تعیین مشخصات و میزان و نوع مال مسروقه توجه داشته باشد , مشکلات دادسرا و دادگاه در تعیین اموال مسروقه کاهش خواهد یافت.

جعفری دولت آبادی تمرکز پلیس بر موضوع مالخری را ضروری دانست و با اعلام این که یکی از علل موفقیت سارقان , قدرت و نقش مالخرها می باشد , بیان کرد سارق اگر بداند مالخری وجود ندارد , سرقت نخواهد کرد و هم چنان که پول­شویی نقش مهمی در افزایش فساد اقتصادی دارد , خریدار اموال مسروقه به عنوان جزئی از هدف جرم سرقت؛ انگیزه سارقان برای ارتکاب جرم را افزایش می دهد. لذا پلیس با صنوفی که در بخش مالخری فعال هستند؛ مقابله نماید و این واحدها را جمع آوری کند.

موضوع زندان نیز مورد تاکید دادستان تهران قرار گرفت. نامبرده همکاری پلیس و دادسرا در رصد سرقان حرفه ای و باندی را از موجبات کاهش شمار سرقت دانست و خطاب به قضات ناظر زندان بیان کرد در صورت آزادی سارقان بزرگ و اعضای شبکه های سرقت از زندان , مراتب را به پلیس اطلاع دهند تا آنان را بعد از آزادی یا در حین استفاده از مرخصی های ضروری کنترل نمایند.

ارسال هزاران برگ جلب مربوط به محکومان سرقت برای پلیس

جعفری دولت آبادی ضمن یادآوری چند مصوبه از جلسات مشترک برگزار شده میان دادستانی تهران و پلیس طی سال قبل , بر اجرایی نمودن این مصوبات تاکید نمود و از جمله با اشاره با ضرورت جلب محکومان سرقت بیان کرد چند سال میباشد که روی این نکته متمرکز شده ایم و با ارسال هزاران برگ جلب مربوط به محکومان سرقت برای پلیس , کارهای خوبی صورت گرفت , اما مشکل دستگیری محکومان به جرم سرقت هم چنان باقی است. معتقدیم همان قدر که روی کشف سرقت و دستگیری متهمان این حوزه تمرکز میگردد , باید جلب محکومان به سرقت نیز مورد توجه قرار گیرد و این برنامه در سطح کشور به اجرا در آید.

موفقیت طرح های مبارزه با سرقت از سوی پلیس منوط به هماهنگی قبلی اجتناب از تبلیغاتی نمودن آن است

دادستان تهران به طرح های مبارزه پلیس پیرامون جرم سرقت اشاره نمود و با اعتقاد به ضرورت برنامه ریزی و اختصاص نیروی مناسب برای مقابله با سارقان , موفقیت اجرای طرح های عملیاتی از سوی پلیس را منوط به هماهنگی با مقام قضایی و اجتناب از تبلیغاتی نمودن موضوع دانست و بیان کرد در اجرای طرح ها باید با دادستان محل یا سرپرست دادسرای ناحیه هماهنگ شود و چنانچه این کارها صرفاً تبلیغاتی نباشد و دستگیری ها هدفمند صورت گیرد , اجرای طرح اثربخش خواهد گردید. و موجی از امنیت را در جامعه ایجاد می کند

جعفری دولت آبادی از دیگر مصوبات جلسات قبلی دادستانی با پلیس را به پیگیری پرونده های مهم سرقت دانست و بیان کرد استراتژی پیگیری از صفر تا صد پرونده های مهم سرقت باید مد نظر باشد. این که برخی پرونده ها در نیروی انتظامی , برخی در دادسرا و برخی در دادگاه معطل بماند پسندیده نیست. اثرگذاری پیگیری پرونده های مهم , بیش از تشکیل ده ها پرونده ساده , تاثیر گذار است.

وی سپس به چند پرونده مهم سرقت مطروحه در دادسرای تهران اشاره نمود که از جمله پرونده مربوط به دستگیری یک باند سرقت بود که همه متهمان مرتکب سرقت های متعدد از دویست تا چهارصد فقره گردیده بودند.

دادستان تهران افزود: از این جهت که کسی جرات داشته در این سطح مرتکب جرم شود , قابل توجه است و ضرورت دارد چنین پرونده هایی تا صدور حکم و اجرای کامل آن پیگیری شود.

صدور حکم اعدام برای سه متهم یک باند سرقت مسلحانه

جعفری دولت آبادی هم چنین به پرونده ای مربوط به 298 فقره سرقت از منازل مسکونی مردم اشاره نمود و با اعلام میزان اموال مسروقه موضوع این پرونده که 21 میلیارد تومان می باشد , از صدور حکم اعدام برای سه متهم یک باند سرقت مسلحانه از مغازه ها خبر داد و بیان کرد متهمان این پرونده با استفاده از سلاح گرم , قمه , شمشیر و دیگر سلاح های تیز , با حمله به فروشگاه ها و بعضاً مجروح نمودن صاحب فروشگاه یا مراجعین به آن , اموالی را به سرقت برده اند.

تمرکز پلیس و دادستانی باید بر سرقت های حدی , مقرون به آزار , مسلحانه , باندی و سرقت های متعدد باشد

دادستان تهران با توضیح چندین پرونده قضایی دیگر از جمله ارتکاب 32 فقره کیف قاپی و سه فقره سرقت مقرون به آزار توسط یک نفر , بیان کرد تمرکز پلیس و دادستانی باید بر سرقت های حدی , مقرون به آزار , مسلحانه , باندی و سرقت های متعدد باشد و در کشف این جرایم و رسیدگی به آن ها , استراتژی مشخص و روشنی داشته باشد که شامل پیگیری و به نتیجه رساندن پرونده و اجرای احکام صادره است.

جعفری دولت آبادی ابراز امیدواری نمود برگزاری چنین همایش هایی موجبات همکاری بیشتر میان مراجع مرتبط با جرم سرقت , تشدید مبارزه و ناامن کردن شهر برای سارقین را فراهم نماید. نامبرده افزود: مردم باید احساس کنند که پلیس و دستگاه قضایی خدمتگزار آن ها بوده و فعالیت آن ها در جهت تامین امنیت برای جامعه است.

کاهش 10 درصدی نرخ جرم

دومین سخنران این همایش سردار مقیمی فرمانده پلیس آگاهی ناجا بود. نامبرده با اعلام این که در مبارزه با جرایم , پلیس در خط مقدم قرار دارد و باید به دستورهای قضایی توجه کند , ابراز امیدواری نمود این جلسات همدلی بیشتر را در بر داشته باشد.

سردار مقیمی با خاطر نشان نمودن مطالبه مقام معظم رهبری مبنی بر کاهش ده درصدی نرخ جرم , از جمله وظایف پلیس را حرکت در جهت این راستا دانست و بعد از آن به تبیین پیشینه سازمان پلیس آگاهی در کشورمان پرداخت. در این همایش سردار رحیمی فرمانده پلیس تهران و سردار ناظری فرمانده انتظامی شرق استان تهران نیز گزارشی از وضعیت سرقت در تهران و شرق استان ارائه کردند.

در این همایش , حجت الاسلام و المسلمین دکتر مصدق معاون اول دادستان کل کشور با برگزاری کلاس آموزشی برای قضات حاضر در جلسه , نکاتی در باب سرقت حدی و سرقت هایی که مصداق محاربه می باشد مطرح نمود.

نوشته های مشابه : دادستان
تاریخ ارسال : 1396/07/19  22:01:01