دسته بندی ها :
2 10
آیت‌الله کعبی شهدای روحانیت
:: به گزارش 1ملت از قم , آیت الله عباس کعبی امشب در کنگره شهدا و ایثارگران روحانی استان قم که در مدرسه مبارکه فیضیه قم برگزار گردید , بیان کرد با استفاده از آموزه های قرآن کریم و سنت پیامبر اکرم(ص) متوجه می شویم که نقش دین در زندگی بشر چیست - آیت‌الله کعبی شهدای روحانیت پیشتاز حوزه انقلابی , تقوا و ولایتمداری هستند
بازدید : 155 نفر

به گزارش 1ملت از قم , آیت الله عباس کعبی امشب در کنگره شهدا و ایثارگران روحانی استان قم که در مدرسه مبارکه فیضیه قم برگزار گردید , بیان کرد با استفاده از آموزه های قرآن کریم و سنت پیامبر اکرم(ص) متوجه می شویم که نقش دین در زندگی بشر چیست.

وی افزود: نقش نخست دین , تبیین توحید و معرفت الله و حقیقت هستی به جهان آفرینش است , این ویژگی تفسیر صحیحی از رابطه انسان و جهان و خدای متعال می دهد و سبب نجات بشریت از شرک و الحاد که پایه بنیادین جاهلیت گذشته و جاهلیت پیچیده معاصر است , میگردد

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: دین برای احداث جامعه بر پایه توحید و فطرت , توسط خداوند و انبیاء(ص) به بشریت داده شده است , تربیت انسان های دلبسته و وابسته به خداوند و نجات یافته از تجملات مادی و بنیادی و نگاه پست و حقیر این جهانی , از دیگر ویژگی های دین است.

آیت الله کعبی گفت: بنده و عبد خدای متعال شدن , آزادگی و کرامت در جامعه انسانی , تنها در پرتو دین ممکن است.

وی افزود: نقش دیگر دین هویت سازی برای جامعه بشری بر پایه توحید میباشد که به احداث جامعه بر پایه برادری و برابری می پردازد , برادری با محوریت ایمان , توحید , بندگی , آزادی و کرامت , تنها در پرتو دین محقق میگردد

عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) بیان نمود: معنا بخشی به زندگی انسانی و تلاش برای احداث جامعه و تشکیل امت به هم پیوسته النهایه فلاح و رستگاری , تنها در سایه دین محقق میگردد

وی ادامه داد: دین برای هدایت , خدمت , نجات و حمایت از بشریت و انسان ها است و اگر دین نباشد بشریت در منجلاب بدبختی و بحران ها غوطه ور خواهد گردید. , دین رهایی بخش انسان ها از محال ها و مشکلات است , دین ارمغان احداث یک جامعه آرمانی و معنوی را به بشریت می دهد.

آیت الله کعبی گفت: امروز بیش از گذشته مشکل پایه ای بشر معاصر , جدایی ساحت دین از ساحت اجتماعی و سیاسی میباشد که همان سکولاریسم غربی است , سکولاریسم بحران هایی در زندگی بشر معاصر مثل بحران معنویت , خانواده , رهبری و امنیت ایجاد کرده و این جنگ ها در پرتو وجود سکولاریسم اتفاق می افتد , جنگ جهانی اول و دوم و جنگ های بعد از آن به خاطر جدایی دین از سیاست اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به اینکه جاهلیت عصر حاضر پیچیده تر از گذشته است , ادامه داد: علم منهای ایمان , مولد جنایت و بحران و بدبختی در زندگی بشر است , ایمان منهای علم منتج عقب ماندگی است , اما علم و ایمان نتیجه دین فکری است و رسالت انبیاء(ص) و اوصیاء(ع) و اولیاء , احداث چنین مهمی بوده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با طرح این پرسش که روحانیت چه دردی را دوا می کند؟ , بیان داشت فلسفه روحانیت خدمت به بشریت است اما جنس این خدمت , دینی است , همچنین تبیین و تفسیر صحیح دین , هدایت معنوی , زعامت به رهبری جامعه در پرتو دین و النهایه همدردی و همراهی با انسان ها و تحمل خطر برای نجات بشریت در عرصه های گوناگون است.

وی بیان کرد بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نقش دیگری به روحانیت داده شد و آن نظریه پردازی برای تحقق تمدن نوین انسانی و اسلامی است , انقلاب اسلامی بر پایه یک نظریه تمدنی شکل گرفته و طبیعی است این انقلاب که می خواهد بشریت معاصر را نجات دهد , دشمنان قسم خورده ای چون آمریکا , رژیم صهیونیستی , انگلیس و حامیان آن ها دارد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه 4 نظریه درخصوص غرب وجود دارد , تأکید کرد: غرب گرایی از نخستین نظریه های موجود است , این نظریه در حکومت سبب میگردد که حکومت , مزدور غرب شود و سبک زندگی غربی ترویج شود.

وی نگاه دوم به تمدن غرب را نگاه نابودی و از بین بردن دانست و ادامه افزود: این دیدگاه همان بنیادگرایی افراطی میباشد که به نابودی بشریت منجر میگردد , رادیکالیسم افراطی که در داعش و جریان های تکفیری است , طرفدار نظریه دوم هستند.

آیت الله کعبی گفت: دیدگاه سوم نسبت به غرب , نظریه تلفیق اصلاح و اختلاط میباشد که می گوید باید شکل و ظاهر حکومت اسلامی باشد اما زیربنای آن غربی است , حزب عدالت و توسعه در ترکیه و در داخل کشور هم اصلاح طلبان چنین مبانی فکری دارند.

وی در ادامه یادآور شد: احیاگری , چهارمین دیدگاه نسبت به غرب میباشد که امام راحل و رهبر معظم انقلاب به این دیدگاه معتقد هستند , یکی از کارکردهای مهم روحانیت در دوران معاصر این میباشد که در تحقق تمدن نوین انسانی و اسلامی تلاش می کنند.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: شهدای روحانیت پیشتاز حوزه انقلابی هستند , شیخ فضل الله نوری , نواب صفوی , آیت الله سعیدی , آیت الله غفاری , شهدای محراب , شهدای روحانی دفاع مقدس و شهدای مقاومت اسلامی از الگوهای شهدای روحانی انقلابی کشور هستند.

عضو هیئت علمی مؤسسه علمی پژوهشی امام خمینی(ره) در خاتمه بیان نمود: 4370 شهید روحانی در کشورمان داریم که حدود 70 شهید آن ها شهدای مدافع حرم هستند که برخی از ایشان اساتید سطوح عالی حوزه علمیه بودند , این شهدای روحانی اسوه علم و عمل , تقوا و ولایتمداری هستند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه : آیت‌الله کعبی شهدای روحانیت
برچسب ها :
تاریخ ارسال : 1396/10/13  23:04:01